Choď na obsah Choď na menu
 


Farma RAR - ako to bolo

20. 7. 2009
Ako to bolo? Farma R.A.R....
Na  začiatku bolo svetlo...teda asi osvietenie, žiara, záblesk - láska na prvý pohľad (stretnutie).
A keďže nás osud dal dokopy a naše cesty sa spojili spolu s našimi záľubami, láskami a vášňami, rozhodli sme sa vytvoriť si aj náš vlastný svet.
Bratislava - ako mesto nám do nášho sna vôbec nezapadala, takže prvoradé bolo nájsť si to správne miesto, kde človek ihneď pocíti, že tam chce ostať navždy. Miesto plné slnka, pokoja a otvorených možností...
Nebolo to ľahké, lebo sme mali veľmi konkrétne predstavy, takže vždy niečo chýbalo alebo bolo navyše. Naše sny boli veľmi precízne poskladané, takže najmenšia zmena by ich mohla v základe ohroziť. A tak šiel čas...a my sme sa túlali po Slovensku - aby som bola presná, vybrali sme definitívne jednu časť Slovenska do Nového Mesta Nad Váhom po Myjavu a okolie. K tomuto rozhodnutiu veľkou mierou prispela moja kamarátka Ingrid, s ktorou som išla na 2 dňový výlet do Lubiny. Po mojom návrate domov a popise krajiny mojej polovičke padlo okamžité obojstranné rozhodnutie - cez víkend cestujeme. Na cestu sme sa vydali už v piatok. Začali sme v Lubine, kde sme u kamarátky Lei aj prespali. Okolie bolo očarujúce, bola jeseň a ani jeden z nás si nevedel predstaviť také množstvo farieb a ich odtieňov na listoch stromov v žiari slnka. Naše vysnívané miesto sme ale nenašli.
O týždeň sme sa vrátili, ale už s adresami, na ktorých boli chalupy na predaj. Zase nič...
Na tretí krát sme hľadali konkrétny domček v Bzinciach pod Javorinou, tak sme sa opýtali miestnych. Natrafili sme na bývalú pani poštárku, ktorá poznala každého. Poradila nám domček na kopci, na samote. Bol len kúsok od nás tak sme sa tam išli hneď pozrieť. Keď sme tam prichádzali, cítili sme že je to miesto kde by sme vedeli žiť. Bol to starý domček z nepálenej tehly s prekrásnymi lúkami a sadom okolo. Do mesiaca už bol náš. Medzitým nám bola požehnaná naša dcérka, takže v lete sme ho upratovali už traja (dcérka bola ešte v mojom brušku). Rebeka sa narodila v júli a až potom sme pochopili, že miesto ktoré sme našli je úžasné, ale s malým bábätkom by tam bol život veľmi komplikovaný. Bola tam zlá prístupová cesta a ďaleko do mesta (nemocnica).
Padlo ťažké rozhodnutie - domček musíme predať. Netrvalo dlho a ozvali sa rovanký nadšenci ako my, ale so starším synom a do mesiaca bol predaný. 
Púť za hľadaním našej oázy bola zase na začiatku...
Naši kamaráti z Jelky sa onedlho presťahovali do Jablonky. Jedného dňa nás pozvali, aby sme sa prišli pozrieť. Boli sme nadšení veľmi peknou dedinkou, s rozsiahlymi kopanicami. Poprosili sme ich aby sa popýtali, či niekto nepredáva domček. O týždeň nám volali, že máme sa prísť na jeden pozrieť.
Bol začiatok zimy a počasie už nebolo veľmi vľúdne, fúkal silný vietor a padal dážď so snehom. Nás ale nič nezastavilo a tak sme sa vybrali do Jablonky. Kamarátka Monika so svojim manželom Jankom nás už čakali ( poznali našu zvedavosť). Išli sme do miestnych potravín, majiteľkou bola pani vedúca. Nastúpila s nami do auta a po chvíle jazdy sme sa ocitli v prekrásnom malom údolí uprostred sadov a lúk. Miesto ako z rozprávky. Viedla nás k malému domčeku z nepálenej tehly, ktorý zdedila po starých rodičoch. V súčasnej dobe ale nebol obývateľný, potreboval rozsiahlu rekonštrukciu a bol pre nás veľmi maličký. Medzitým vyšlo sleniečko, privítalo nás ako sa patrí. Bolo to jasné znamenie. Otočila som sa a uvidela som prekrásny veľký dom zaliaty slnkom, so sadom a lúkou okolo. Tak som sa opýtala, že komu patrí a či nie je na predaj, že my by sme taký chceli. Na moje prekvapenie nám povedala, že je tiež jej ale že ho ešte nepredáva, lebo rodičia jej zomreli len nedávno. A bolo rozhodnuté - tu chceme žiť! Obidvaja sme to hneď vedeli.
Čakali sme 1,5 roka na vysporiadanie dedičstva a rozhodnutie majiteľky. Celý ten čas sme nevedeli, či ho predá, za koľko ho predá, len sme vedeli, že my ho kúpime. Svedomie nám nedalo a počas tej doby sa nám v mysli vynáralo veľa otázok (predá ho?, koľko bude stáť?, koľko ešte musíme čakať?), takže sme hľadali ďalej. Pozreli sme možno aj tridsať ďalších domov, ale žiadny nebol ako ten v Jablonke.
Nakoniec nám osud doprial a dočkali sme sa. Na jar 2008 sme ho získali a začali ho upravovať podľa vlastnej predstavy. Veľa práce, potu a času.
Pomaly, kameň na kameni sme začali budovať náš sen "Farmu RAR (Rudolf, Andrea, Rebeka).
Dnes na tomto krásnom mieste žijeme už po roka a spolu s nami Shetlandský pony - 2,5 ročná  čierna kobylka Lada - miláčik našej (2,5 ročnej) dcérky Rebeky, ktorá je len o 41 dní mladšia ako Lada (najvyššia slovanká bohyňa). Lade robia spoločnosť tri kozičky - Pusinka, Bambulka a Perlička. - sú ako z rozprávky, tak dostali rozprávkové mená. Všetky tri sú dvojročné a práve čakajú bábatká ( narodia sa na jar). Bambulka a Pusinka dávajú Rebeke mliečko, ktoré veľmi miluje. Naša zajačica Miška (2 ročná) má teraz 9 detičiek - 3 malé zajačice a 6 zajačikov. Sú čierne, šedé a bieločierne. Po dvore behajú mačičky a jeden kocúrik. Každá mačka je nezávislá osobnosť, tak sme im dali kráľovské mená - Sisi, Charlie, Viktória a Wiliam. Kráľovná mačka (najstaršia - 9rokov) sa volá Cica.
Nepodplatiteľným, oddaným, verným a milujúcim strážcom celého nášho kráľovstva je naša fenka Leonbergera - CYNTHIA. Píšem to s veľkými písmenami, lebo to je člen farmy, ktorý je právom na 1. mieste! Je to parťák na zábavu aj do nepohody. Nikdy nebola priviazaná a vďaka nej nepotrebujeme oplotenie. Stráži dom, celý dvor aj zvieratká na ňom. Nikto bez jej povolenia nepríde, ale ani neodíde. Je to najlepšia zmes strážneho a pastierskeho psa. Je mimoriadne komunikatívna a inteligentná. Vo voľnom čase sa rada učí cirkusovým kúskom ( váľa sudy, tacuje a spieva) alebo sa hrá na policajného psa ( plazí ca, cúva a hlási). Jej možnosti sú neobmedzené! Viď www.leonbergersk.websnadno.cz
Druhou najväčšou pýchou naše farmy sú dve fenky plemena "CAO DA SERRA DA ESTRELA" to je Estrélsky pastiersky pes. Je to úplne nové pastierske plemeno na Slovensku. Naše fenky sme priviezli minulý rok priamo z ich krajiny pôvodu - z Portugalska z pohoria SERRA DA ESTRELA. Je to výnimočné plemeno úžasných kvalít a schopností. Pôvodné, nešľachtené, ktoré si zachovalo už dnes ojedinelé ostré inštinkty pastierskeho psa spolu s nepodplatitelnosťou, oddanosťou a odvahou strážneho psa, V Portugalsku ich dodnes používajú na stráženie stáda oviec a kôz proti vlkom, medveďom a zlodejom. Naše dve fenky pochádzajú z veľmi známej najstaršej chovnej stanice v Portugalsku. Ich obaja rodičia sú výstavne veľmi úspešní, ale aj pracovne vedení. Veľmi dlho by som opisovala pôvod, povahu či prednosti tohoto plemena a bolo by to druhý krát. Všetko čo vás môže zaujímať nájdete na ich stránke www.estrelskypastierskypes.websnadno.cz. Naše fenky dostali zaslúžene mená bohýň - HESTIA - najvyššia staroslovanská bohyňa a ISIS - najvyššia egyptská bohyňa. Ich majestátnosť nerobí hanbu ich menám...
A keďže sú vianoce, tak 29.12. príde k nám vianočný darček pre moju polovičku Rudka - krásny 10 ročný valach - HUCUL. Je to koník na pohladanie. Veľmi kľudný, milý ale silný, s chuťou pracovať. Bude nám pomáhať ťahať vozík so senom a slamou pre zvieratká, alebo drevo na zimu. Bude ťahať aj vozík s nami, alebo v zime sane. Výborne sa na ňom jazdí a je veľmi trpezlivý učiteľ. Vozil malé detičky aj na hypoterapii. Kupujeme ho od nášho kamaráta Rastíka, ktorý má aj so svojou rodinou podobnú farmu v Lietavske Svinnej spolu s Ekoskanzenom, v ktorom sú vystavené unikáty zapísané v Guinessovej knihe rekordov (najväčší meč na svete, najväčší kľúč na svete, najväčší kravský zvon, najväčší drevený kôň, najväčšia železná ruža....) a drevené miniatúry slovenských hradov a zámkov.
V roku 2009 plánujeme prírastky: 2 ovečky, miniprasiatka a šteniatka od Leonbergera.
Ďalšie novinky nájdete v sekcii "Novinky a zvesti"
Zdraví farma "RAR"
 
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz |  Nahlásit protiprávní obsah!