Choď na obsah Choď na menu
 


Prvá registrovaná Kune - Kune slečna na Slovensku!

30. 4. 2012

http://youtu.be/GBDxeye4LvY - slečna Trisha - 2 mesačná

http://youtu.be/dApuJ8_oOzY - Tatíčko

 

KUNE - KUNE - prvé registrované Novozélandské pastevné prasiatka na Slovensku - inteligentné a neryjú!!!

Krajina / miesto pôvodu: Nový Zéland

História:

Kune Kune prasa je malé plemeno domácich ošípaných z Nového Zélandu. Pochádza pravdepodobne z ázijských domácich plemien privezených na Nový Zéland okolo roku 1800 veľrybári alebo obchodníkov. Boli tradične chované domorodými Maorov a kunekune znamená v jazyku Maorov "buclatý".

Prostredníctvom stále rastúceho počtu chovateľov a majiteľov mimo Nového Zélandu, Kune Kune žije teraz na celom svete od Guatemaly do Severnej Ameriky a tiež v Británii, kde po svojom príchode v roku 1992 sa stala táto ošípané veľmi populárne. Majú tu chovateľský klub a vlastné stránky plemena .

Využitie:

Kune Kune ošípané sú pokojné a priateľské povahy a ako taká sú teraz často chované ako domáci miláčikovia. Lepšie ako v byte sa im však darí pri pastierskym chovu na záhrade. Samozrejme je možné ich aj konzumovať, ako bežná ošípané a ich mäso je pri diétnej strave veľmi chutné.

Vzhľad:

Kune Kune ošípané sú chlpatá, s krátkymi nohami, krátkou tlamou a veľmi guľatým telom. Ich farby sú čierna a biela, čierna, zázvorová, biela, zlatá, svetlo hnedá a hnedá. Vyskytujú sa v kombinácii všetkých týchto farieb (škvrny). Môžu mať strapce (čiže Pireus Pireus) visiace z dolnej čeľuste. Strapce sú asi 4 cm dlhé.

Priemerná hmotnosť: 50 až 100 kg.

Ošetrovanie v byte:

Ošípané sú jedným z najjednoduchších domácich maznáčikov na údržbu. Vyžadujú len občasné umývanie jemným šampónom na odstránenie nečistôt z tela a nôh. Pre výstavné ošípané ostriháme prebytok srsti z chvosta a uší. Pomocou kefy na vlasy môžeme česať srsť a odstrániť prachové častice alebo piliny, ktoré môžu byť prichytené v srsti.

Výživa:

Ako všežravce, ktorí jedia rastliny i zvieratá, budú ošípané konzumovať takmer čokoľvek, čo je jedlé, ako je ovocie, korene, kvety, tráva, hmyz, červy, všetky druhy mäsa, a dokonca aj zvyšné kúsky od jedálenského stola. Kune Kune ošípané nepotrebujú príliš potravinových doplnkov v prípade, že väčšinu roka strávi na pastve.

Na rozdiel od prežúvavcov (hovädzí dobytok a kozy), ošípané majú jeden žalúdok. Pre zdravý a rýchly rast ošípané vyžadujú vysoko energetickú stravu skladajúci sa z obilia (kukurica, ovos, pšenica, jačmeň), plus proteíny a vitamínové doplnky. Väčšina komerčne dostupných krmív pre ošípané kombinuje rôzne poľnohospodárske zrniny a nevyhnutné doplnky pre zabezpečenie rýchleho a efektívneho rozvoja. Toto je však nevyhnutné len v dobe vývoja prasiatka do roku veku, kedy prasa Kune Kune dosahuje dospelosti. Pre ošípané je najlepšia možnosť stáleho prístupu na kŕmenie v priebehu dňa, aby mohli rásť tak rýchlo, ako je zvyčajne možné. Kŕmenie by malo vždy obsahovať dostatočnú dodávku čistej, čerstvej pitnej vody.

Bývanie:

Ošípané sú aktívne, zvedavá zvieratá, ktoré si vyžadujú priestor, aby ho preskúmala, cvičenie, a sú prirodzene energická. V prvom rade je potrebné zvážiť dostatočnosť priestoru, vzhľadom k ich veľkosti a hmotnosti, pretože ošípané, ktoré sú v preplnenom alebo len malom priestore trpia narušením zdravého vývoja.

Hoci sa neustále pohybujú a oceňujú otvorené priestory a čerstvý vzduch, ošípané tiež vyžadujú prístrešok alebo bývanie, ktoré im umožnia spať na suchom a čistom priestore v noci. Ideálna teplota prostredia je 15-21 ° C. Teplý prístrešok s podstielkou z drevených pilín či slamy je potrebný počas chladných mesiacov, vodné rozprašovača alebo bazénik sú odporúčané pre najteplejšie mesiace. Ohradu z pletiva alebo el. ohradník, tieň stromov a rybník odporúčame pre vonkajšie stanovište.

Zdravotné problémy:

Cez svoju energiu a spoločenský charakter sú ošípané citlivá zvieratá. Sú ľahko stresovanie cestovaním, očkovaním, extrémnymi teplotami, a novým prostredím. Stres u nich zvyšuje náchylnosť k chorobám, ako je zápal pľúc a zápal priedušiek (aj vďaka svojim malým pľúcam v pomere k svojej veľkosti). Sú tiež citlivá na zvieracie vírusy, ako je chrípka. Ošípané obyčajne trpia na svrbenie (preto sa s obľubou drbou) a parazitmi (vši, kliešte a červami).

Zdravá ošípané majú lesklú srsť, svetlé oči, veľkú chuť do jedla a veľa energie. Ich normálna teplota je 39 ° C. Odchýlky od normálnej teploty a iné známky zlého zdravotného stavu, vrátane hnačky a kašľa by mali bezodkladne byť dané na vedomie veterinára.

Správanie / Temperament / Aktivita:

Kune Kune prasa je inteligentný a priateľské. Veľa často si spokojne "pochrochtává". Ľahko sa naučia jednoduché povely typu "sadni", a keď si privyká od malička, tak počuje na meno, nechá sa vodiť na postroji a vodítku a samozrejme sa aj vykúpať. Miluje škrabanie, ku ktorému sa väčšinou uloží na bok a spokojne tak odpočíva.